Де розташований самий високогірний виноградник Європи?

Де розташований самий високогірний виноградник Європи?

Висотомір в горах — корисна штука. Завжди цікаво дізнатися, до яких висот ти дістався. На вузеньких стежинках між виноградниками в швейцарських Альпах висотомір стабільно показує значення більші, ніж 1100 метрів над рівнем моря. Де знаходиться це місце?

Вище за виноградники біля села Виспертерминен(Visperterminen) тільки ліс. Згори добре видно крутий схил, східці терас з лозою і хмари туману, що обкутали Вале, швейцарська частина долини Рони. По затвердженнях місцевих жителів, виноградники Виспертерминена — самі високогірні в Європі.


Південніше Виспертерминена за льодовиками Маттерхорна і державним кордоном, вже в Італії, у Валле-д'Аоста, по дорозі з долини до Монблану, є італійське виноробницьке село Моргекс(Morgex). На в'їзді до неї красується покажчик, що сповіщає гостей, що самий високогірний виноградник в Європі саме тут. Хто ж правий?

Більшість італійських виноградників навкруги Моргекса розташовані на меншій висоті, ніж швейцарські, близько 1050 метрів над рівнем моря. Проте по звивистій гірській дорозі можна доїхати до невеликих ділянок, де виноградні лози "підіймаються" на 1210 метрів. Втім, сусіди-швейцарці не збираються здаватися і стверджують, що якщо вже рахувати окремі лози, то у них їх можна зустріти навіть на висоті 1300 метрів.

Суперечка ця триває невідомо з яких пір, але здаватися суперники не збираються, усі хочуть бути першими. Мало того що на найвищий виноградник Європи прагнуть туристи, але і імідж вина від цього піднімається на найвищий рівень.

Висота над рівнем моря для винограду має більший сенс, ніж пихате змагання виноградарів. Особливість висоти — чисте сухе повітря, сонячні дні і свіжі ночі. Такі умови стримують розвиток різних шкідників, що дозволяє скоротити кількість неприємної, але часто необхідної "хімії".

На високогір'ї круті схили виноградників дають ягоді більше сонця, ніж їй дістається в долинах, що прискорює дозрівання, а коливання температури вдень і вночі сприяють підвищенню рівня кислотності, що робить смак вина свіжіше. Врешті-решт, гірський виноградник — це просто красиво. У таких місцях, як Моргекс і Виспертерминен, тераси з лозою — невід'ємна частина пейзажу з часів Римської імперії.

Завдяки своїй ізоляції, гірські виноградники перетворюються на природні захищені сховища місцевих аборигенних сортів винограду. Рідний для гірських схилів Моргекса сорт — Пре Блан(prié blanc). У його французькій назві відбивається близькість Франції. Савойя, з якою у Валле-д'Аоста міцні історичні зв'язки, поруч, хоч і через гори.

Важко однозначно визначити, яким чином вижив Пре Блан. Можливо, цей сорт уникнув чуми філоксери, що знищила багато європейських виноградників в XIX столітті, саме завдяки віддаленості і замкнутості території. Можливо, впоратися з шкідником допоміг екстремальний мікроклімат. Як би то не було, в результаті чинників, що вдало склалися, на виноградниках можна зустріти лози, що датуються серединою позаминулого століття.

Виноробство в Моргексе включає різноманітні білі вина з високою кислотністю і трав'янистими сільськими нотками. Цей універсальний смак простежується як в ігристих, так і в тихих винах. Своєю збадьорюючою свіжістю і безпосередністю вони нагадують інші виноградні вина півночі Італії, такі як Соаве(Soave) або Гави(Gavi).


Незважаючи на близькі значення висоти і схожі альпійські умови, у Виспертерминене вина абсолютно інші. У цьому німецькомовному регіоні вирощують білий виноград Хейда(Heida), місцеву варіацію Совіньйон Блан. Порівняно з винами з Моргекса, швейцарські ароматніші, майже екзотичні. Це потужні насичені вина з живою кислотністю, чистим і тривалим завершенням.

Хейда "йде" легко, навіть занадто легко. Місцеві жителі називають її "ein böser Wein" — зле вино. Непомітно його можна випити багато, абсолютно не п'яніючи, як здається. Проте встати з-за столу без чиєї-небудь допомоги може і не вийти.

Італійські і швейцарські винарі з двох сіл сперечаються один у одного за право на титул самого високогірного виноградника Європи. Проте за відомостями італійського Центру дослідження, вивчення і поліпшення гірського виноградарства не лише в Італії і Швейцарії, але також в Іспанії і на Кіпрі є виноградники, висота розташування яких більше 1300 метрів.

Незважаючи на офіційні дані, два альпійські села і не думають припиняти суперечку, адже головне — не перемога, а добрі сусідські стосунки.


Надрукувати