Лин-стартап

Лин-стартап

Лин-стартап(Lean Startup, "бережливий стартап") — це методологія відкриття бізнесу і випуску продуктів, що припускає відмову від ретельного планування, скорочення вкладень і втрат, постійне тестування продукту, отримання зворотного зв'язку від клієнтів і внесення коректив на її основі.

Автором цієї гнучкої методики став американський підприємець Эрик Рис, що описав її у своїй книзі "Бізнес з нуля".


Ідею підхопив і став розвивати гуру стартаперского руху, викладач Стэнфорда і Університету Каліфорнії Стів Бланк. Він сформулював три головні принципи лин-метода:

По-перше, замість того, щоб писати детальний бізнес-план, підприємці підсумовують свої гіпотези у вигляді "канви" бізнес-моделі. Це діаграма, що показує, як компанія створює цінність для себе і для клієнтів.

По-друге, лин-стартапи спираються на метод customer development: вони опитують потенційних користувачів, покупців і партнерів з приводу усіх елементів своєї бізнес-моделі, серед яких - функції продукту, ціноутворення, канали дистрибуції і допустимі стратегії залучення клієнтів. Нові підприємства швидко збирають "мінімальний продукт" і миттєво домагаються зворотного зв'язку від клієнтів - а на її основі починають цикл наново.

По-третє, лин-стартапи практикують "гнучку розробку"(agile development), придуману в софтверній галузі. "Гнучка розробка" — це метод поступового створення мінімального продукту.

Ідея лин-стартапа має на увазі економію і ощадливість.

"У моделі Lean Startup мета — економити гроші, поки ви не знайдете повторювану і масштабовану бізнес-модель. За часів необмеженого припливу грошей("пухирі" на ринку, сприятливий венчурний клімат) можна виправляти помилки, заливаючи їх новими грошима. У звичайні часи, коли грошей на відміну помилок немає, потрібно спиратися на роботу з клієнтами і підганяти свій продукт під ринок", — пише Бланк. 

"Ідеологія Lean Startup вимагає, щоб підприємці постійно зіштовхували лобами два або декілька різних підходів і приймали рішення виходячи з результатів, — пише журналіст Шейн Сноу, співзасновник стартапа Contently. — Що має бути сказане на сторінці замовлення? Потестируйте два різні формулювання і виберіть ту, яка дає більше кликов. Як добитися, щоб люди частіше відповідали на ваші листи? Спробуйте різні теми листів, різну довжину листа і різні завершальні фрази ніби "Спасибі заздалегідь" і "З найкращими побажаннями". У якому костюмі ви виглядаєте професійніше? Спробуйте два різні стилі і відстежте компліменти".

На думку знаменитого видавця і підприємця Тіма О'Рейли, ідеологія лин-стартапа дуже підходить для організації роботи урядів.


"Це одна з головних проблем наших урядів: у когось є теорія про те, що спрацює і яку користь це принесе. І все. Ми нічого не вимірюємо. Ми не перевіряємо, чи принесла програма той результат, про який ми думали. І повторюємо її знову. А коли вона і цього разу не працює, робимо щось ще. Так шар за шаром ростуть програми, які не виконують своїх цілей. Якби ми змогли впровадити це стартап-мишление, це був би прорив", — пише він.


Надрукувати